شعرخوانی استادسیدعلی اصغرموسوی درزرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی،

«احمد جوانمرد»، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  شهرستان زرندیه گفت: اولین عصر شعر عاشورایی با حضور شعرا، ادباء و فرهیختگان شهرستان زرندیه ،روزسه شنبه 93/9/4 در سالن شورای شهر مامونیه برگزار شد.
وی با اشاره به حضور میهمانان کشوری در این مراسم، بیان کرد: استاد سیدعلی‌اصغر موسوی، نظریه‌پرداز مکتب شعر دینی کشور از استان قم در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداختند. شعرخوانی و صحبت های استادموسوی را با هم مرور می کنیم:

ایشان پس از ذکر نام خداوند و عرض درود و سلام بر حضرت امام حسین(ع) و اصحاب باوفایش ، ابیات زیر را به شهیدان انقلاب و بسیج (جنگ تحمیلی) و شهدای تاریخ اسلام تقدیم کردند:

شروع نام تو نینوایی،شهودیاد تو کربلایی

توازشهادت، گرفته حاجت؛شهادت از تو، شده خدایی

نگو:که وقت عروج من بود؛ هنوزباتو سرسخن بود!

چه خوب رفتی، چه خوب پرزد؛غم از نگاهت ، شب جدایی

نشسته بغضی دوباره بردل، چو موج دریا، شکسته ساحل

من و غریبی، تو وفضایی، که دارد آیین کربلایی

تویی که هستی شهودجاری، میان آبی آسمان ها

منم که شعرم به فصل یادت؛گرفته رنگ غم آشنایی

نگاه مادر هنوز بر در، گرفته رنگ شفق ، برادر!

بتاب فصل ظهورعشق است، که روشنای غروب مایی

... پس از آن، ضمن عرض ادب و احترام به جمع حاضر از مسئولین فرهنگی شهر تا سخنوران و ادبای انجمن های ادبی زرندیه، ضمن تشکراز برنامه ریزان سوگواره و زحماتشان؛از شاعران زرندی و مهمان که پیش از ایشان شعر خوانده بودند، تمجید به عمل آوردند. آنگاه با اشاره به ذاتی و فطری بودن هنر، در وجود آدمی و آن را امری تجریدی برشمرده و اضافه کردند: با بخشنامه و روش های اداری نمی توان هنرمند ساخت! هنرمند حتی اگر اثری از خود باقی نگذارد نیز هنرمند است و برای این که آثارش متعالی شود می بایست از او حمایت کرد و وظیفه مسئولین فرهنگی تنها حمایت از هنر و ایجاد فضای پیشرفت هنری است؛ نه تولید هنرمند و ادیب در چهارچوب اقدامات سازمانی! سپس با اشاره به لطافت اخلاق هنرمندان و روح لطیف هنر، توقعات آنان را از مسئولین فرهنگی به جا دانسته و برای پیش‌برد اهداف «انجمن قلم زرندیه – خرقان» که خود از موسسان آن انجمن نیز هستند؛ همکاری بیشتری را از ریاست ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی زرندیه خواستار شدند.

ایشان همچنین افزودند: با وجود سخنوران متفکری همچون: آقایان استاد چراغی ،دکتر امیرحسینی، دکتر وفایی، دکتر طباطبایی و دیگر ادبا و پیشکسوتان شعر و ادب شهر، انجمن قلم می تواند به کانون تحول شعر دینی تبدیل شود؛چراکه دانش اهالی انجمن قلم، خود گنجینه ای گران بهاست  که به سادگی به دست نیامده است !درادامه ایشان این نکته را به جناب آقای احمد جوانمرد، رئیس اداره ارشاد زرندیه گوشزد کردند. همچنین گفتند: شاعران و نویسندگان جوان و نوجوان به این نکته توجه داشته باشند که برای رسیدن به مراتب والای علمی می باید از وجود اساتید بهره کافی و وافی را ببرند؛ وازهمسالان خود به عنوان انتقال دهنده ی تجربه به جوانان یادکردند.

در ادامه صحبت، ایشان افزودند: شهرستان زرندیه و شهر مأمونیه نسبت به شهرها و استان هایی همچون: تهران، قم، کاشان، اصفهان و ... که خود به اندازه تاریخ قدمت شعر دینی دارند؛ جوان و دارای انرژی تحول است. درصورت توجه مسئولین فرهنگی می تواند فرصت های بی نظیری را در شعر آیینی به دست آورد.

سخن دیگر ایشان در رابطه با کانون هنرمندان بسیج و سازمان هنرمندان بسیج بود که اظهار داشتند: به دلیل یک دهه تجربه و فعالیت مفید و مستمر با اهالی قلم بسیج و تأسیس انجمن بسیجیان اهل قلم استان قم، می توانند تجارب خود را در اختیار کانون بسیج شهر زرندیه قرار داده و در راه رسیدن به اهداف کانون یاریشان نمایند.

در آخر استاد موسوی با مرثیه ای برای غربت شهادت حضرت رقیه(س) سخنان خود را به پایان رساندند:

اندوه و داغی  که  دارد ، تصویر دردی بزرگ است

دردی  که  مثل اسارت ، زخم نبردی  بزرگ است

با  خود  نشستن  ،  نگفتن ،   از   التهاب  درونی

شاید فرو خوردن غم ، در بغض فردی بزرگ است!

گفتم  چگونه بگویم ، از  موج  غم های  کوچک

وقتی سخن  از  شکوه  دریانوردی بزرگ است!

در ازدحام شب و غم ، همپای خورشید می رفت

گویی که دست نحیفش ، در دست مردی بزرگ است 

                                  ***

فریاد او را که پژمرد  ،  دیدم که مردم شنیدند

وقتی که آهسته می  گفت : دردم چه دردی بزرگ است!

 -----------------------------------------------

 

 

***************

لینک ها ی منابع:

http://www.farhang.gov.ir/fa/news/144026/

-------------

http://ordinary.blogsky.com/

******

تنظیم و ویرایش :

مدیریت وبگاه های استاد موسوی

........................................................................

/ 0 نظر / 27 بازدید